Działalność
Podkomitet Monitorujący Program Operacyjny Kapitał Ludzki
W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) funkcjonuje Komitet Monitorujący PO KL (KM PO KL), który w drodze uchwały powołuje 16 Podkomitetów Monitorujących PO KL (PKM PO KL) dla Priorytetów VI-IX PO KL.
W przyjętych przez Zarząd Województwa Małopolskiego „Zasadach powoływania Podkomitetu Monitorującego Program Operacyjny (PKM PO KL) Kapitał Ludzki w latach 2007 – 2013 w Województwie Małopolskim”, określono zadania, skład oraz tryb wyboru przedstawicieli do PKM PO KL. W skład PKM PO KL wchodzą przedstawiciele strony samorządowej, rządowej, partnerów społecznych i gospodarczych.
Do zadań PKM PO KL należy:
-
Rozpatrywanie i rekomendowanie Komitetowi Monitorującemu PO KL szczegółowych kryteriów wyboru projektów w ramach priorytetu oraz ewentualnych zmian tych kryteriów.
-
Okresowe kontrolowanie postępu w zakresie osiągania szczegółowych celów, określonych w ramach priorytetów, na podstawie dokumentów przedkładanych przez Instytucję Pośredniczącą (IP) PO KL.
-
Analizowanie rezultatów realizacji priorytetów oraz wyników ocen (ewaluacji) związanych z monitorowaniem realizacji priorytetów, w szczególności w przypadku, gdy monitoring wykazuje znaczące odstępstwa od początkowo określonych celów lub gdy zgłoszone są propozycje zmian w ramach priorytetu.
-
Analizowanie okresowych sprawozdań z wdrażania priorytetów.
-
Przedkładanie IP PO KL, IZ PO KL lub KM PO KL (w zakresie ich kompetencji) propozycji zmian lub analiz priorytetów ułatwiających realizację celów funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności określonych w Rozporządzeniu Rady nr 1083/2006 dotyczącym tych funduszy lub służącym usprawnieniu zarządzania programem, w tym zarządzania finansowego.
-
Zapewnienie koordynacji oraz komplementarności procesu wdrażania priorytetów PO KL na terenie danego województwa z działaniami realizowanymi w ramach innych programów, współfinansowanych z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności Unii Europejskiej.
Ponadto, PKM PO KL realizuje dodatkowe zadania wynikające ze specyfiki PO KL:
-
Rekomendowanie rocznych Planów działania przygotowanych przez IP PO KL komponentu regionalnego.
-
Uwzględnianie na poziomie danego województwa rekomendacji KM PO KL dotyczących wdrażania PO KL.
-
Powołanie Regionalnej Sieci Tematycznej.
PKM PO KL działa pod przewodnictwem Instytucji Pośredniczącej PO KL, odpowiedzialnej za wdrożenie Priorytetów PO KL na poziomie regionalnym. Jednym z zadań IP jest wyłonienie składu osobowego PKM PO KL.
Regulamin PKM POKL w Województwie Małopolskim
Regionalna Sieć Tematyczna dla Województwa Małopolskiego
Sieci Tematyczne (ST) PO KL utworzono na podstawie Wytycznych w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Warszawa, 01.04.2009). Wspieranie i monitorowanie prac ST jest realizowane przez Krajową Instytucję Wspomagającą (KIW).
Sieci Tematyczne to forum wymiany doświadczeń oraz oceny rezultatów przedsięwzięć innowacyjnych, a także ważne narzędzie w procesie upowszechniania i włączania do głównego nurtu polityki rezultatów projektów innowacyjnych.
W strukturę sieci wpisano Regionalne Sieci Tematyczne (RST) tworzone przy 16 Podkomitetach Monitorujących POKL oraz Krajowe Sieci Tematyczne (KST) w 4 obszarach:
- Zatrudnienie i integracja społeczna,
- Adaptacyjność,
- Edukacja,
- Dobre rządzenie.
Do zadań RST należy:
-
Opiniowanie strategii wdrażania projektów innowacyjnych.
-
Walidacja rezultatów projektów innowacyjnych.
-
Wsparcie merytoryczne dla beneficjentów wdrażających projekty innowacyjne ze strony ekspertów oraz projektodawców realizujących już projekty i innych, pozwalające na wymianę doświadczeń, niwelowanie pojawiających się problemów oraz uwzględnienie w testowanych rozwiązaniach potrzeb głównego nurtu polityki.
-
Wsparcie współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a beneficjentami realizującymi projekty innowacyjne POKL.
-
Wypracowanie efektywnych form dialogu między beneficjentami projektów innowacyjnych a decydentami politycznymi.
-
Zapewnienie przepływu wiedzy pomiędzy RST oraz KST (dla zapewnienia komplementarności działań).
-
Współpraca pomiędzy KST działającymi w różnych obszarach w celu wymiany informacji i opracowywania dobrych praktyk w zakresie innowacji.
Regulamin RST dla Województwa Małopolskiego